Do góry

Historia

Społeczna Szkoła Baletowa

Społeczna Szkoła Baletowa powstała w 2000 r. z inicjatywy pani Urszuli Brylewskiej. Została zarejestrowana w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ewidencji niepublicznych szkół i placówek artystycznych pod nr 268/13/2000. Działa pod patronatem Towarzystwa Upowszechniania Sztuki Baletowej „Terpsychora”.
Szkoła współpracuje ściśle z Społecznym Ogniskiem Baletowym co owocuje możliwością promowania talentów.

Do szkoły zapraszamy dzieci w wieku od 9 do 10 lat, o szczególnych zdolnościach i warunkach fizycznych. Uczniów do szkoły kwalifikuje komisja.

Placówka umożliwia utalentowanym dzieciom profesjonalną naukę tańca. Uczymy w systemie popołudniowym wyłącznie przedmiotów zawodowych. Zajęcia odbywają się trzy razy w tygodniu.

Celem Szkoły Baletowej jest:

opanowanie umiejętności wykonywania ćwiczeń w zakresie tańca klasycznego i innych technik tanecznych
rozwijanie wrażliwości muzyczno rytmicznej,
dążenie do pełni wyrazu artystycznego,
uzewnętrznienie wrażliwości na piękno ruchu,
kształtowanie wytrzymałości psychiczno-fizycznej,
rozwijanie indywidualności artystycznej ucznia,
przyswajanie szacunku do pracy i dyscypliny,
Nie posiadamy uprawnień szkoły publicznej, a więc dalsza nauka wiążąca się z otrzymaniem dyplomu tancerza może odbywać się w Państwowych Szkołach Baletowych.
Od 2000 r. uczniowie Społecznej Szkoły Baletowej biorą udział we wszystkich spektaklach i imprezach kulturalnych wraz z uczniami Społecznego Ogniska Baletowego.
Obecnie kształci się w Społecznej Szkole Baletowej 40 uczniów.

Społeczne Ognisko Baletowe

Społeczne Ognisko Baletowe powstało we wrześniu 1958 r.

Od 1992 roku Społeczne Ognisko Baletowe działa pod patronatem Towarzystwa Upowszechniania Sztuki Baletowej TERPSYCHORA zarejestrowanego w Krajowym Rejestrze Sądowym pod numerem 0000112589.

Celem Stowarzyszenia jest propagowanie sztuki baletowej. Stowarzyszenie sprawuje patronat nad Społeczną Szkołą Baletową i Społecznym Ogniskiem Baletowym. W obu placówkach dzieci kształcą się w duchu wewnętrznej dyscypliny, harmonii i piękna rozwijając swoją osobowość poprzez taniec i muzykę.

W Społecznym Ognisku Baletowym swoje marzenia realizuje obecnie ok. 230 uczniów.

Kilkudziesięcioletni okres działalności Społecznego Ogniska Baletowego w Częstochowie obfitował w bardzo wiele wydarzeń artystycznych. W naszym dorobku artystycznym możemy wymienić:

„Dziadek do orzechów”, muz. Piotr Czajkowski
„Śpiąca królewna”, muz. Piotr Czajkowski
„Coppelia”, muz. L. Delibes
„Kopciuszek”, muz. Sergiusz Prokofiew
„Calineczka”, muz. mix bajka dla dzieci
„Cztery pory roku”, muz. A. Vivaldi, A. Mozart, F. Chopin
„Taniec od średniowiecza do współczesności” – spektakl zawierający różnorodne formy muzyczne i techniki taneczne
„Miniatury baletowe”, muz. D. Szostakowicz
„Ziemianie ratujcie swoja planetę” – spektakl ze słowem mówionym do muzyki współczesnej
„Tańce różnych narodów” – w ramach poznawania innych kultur
„Tęczowy Chopin” – spektakl zaskakujących aranżacji muzycznych utworów chopinowskich, jak również zaskakujących choreografii stworzony z okazji Roku Chopinowskiego 2010.
Nasza placówka bierze udział w różnego rodzaju przedsięwzięciach kulturalnych w mieście Częstochowa, jak i poza jego granicami. Współpracujemy z innymi stowarzyszeniami. Gościmy w teatrze dramatycznym im. Adama Mickiewicza w Częstochowie, Sali „Klubu Politechnik”, a przede wszystkim współpracujemy z Filharmonią Częstochowską.

W 2001 roku mieliśmy zaszczyt być oddelegowani przez nasze miasto do udziału w spotkaniach teatralnych „Theaters Spiele – Pforzheim – Niemcy”.

W roku 2005 gościliśmy w Lourds we Francji z programem kultywującym polskie tradycje narodowe (tańce narodowe) do muzyki F.Chopina, L. Różyckiego i W. Lutosławskiego z okazji „Dni Kultury Polskiej”.

Od 20 lat prezentujemy co dwa lata nasz program artystyczny w mieście Geel w Belgi i uczestniczymy tam w również w Eurofestynach.
Prowadzimy naszą placówkę kulturalno – edukacyjną tak aby przekazać dzieciom i młodzieży jak największą wiedzę o tańcu i muzyce.

KONTAKT

Społeczna Szkoła Baletowa i Społeczne Ognisko Baletowe pod patronatem Towarzystwa Upowszechniania Sztuki Baletowej „TERPSYCHORA” z siedzibą w Częstochowie

Adres:
Al.Wolności 21/23 - Budynek dworca
42-200 Częstochowa

tel: +48 34 361-24-68 czynny od 16:00 do 20:00
tel kom.: 606-656-284, 606-104-266
e-mail: tuszb@terpsychora.czest.pl

https://m.facebook.com/SSzBiSOB/?locale2=pl_PL